Weź życie we własne ręce – czas na walkę z uzależnieniem!

Weź życie we własne ręce – czas na walkę z uzależnieniem!

Uzależnienia to problem, który w naszej społeczności pojawia się coraz częściej. Nie da się bowiem ukryć, że mimo wielu środków prewencyjnych, dostęp do substancji psychoaktywnych w dalszym ciągu jest powszechny i wyjątkowo prosty. Zatrważający może być jednak fakt, że z uzależnieniem borykają się często osoby młode, które mają przed sobą jeszcze całe życie. W efekcie jednak tracą oni nad nim kontrolę i z dnia na dzień, coraz bardziej staczają się na przysłowiowe dno. Oczywiście, bliscy i przyjaciele mogą robić wszystko, by pomóc uzależnionemu jednak w większości wypadków taka pomoc nie może być efektywna. Często jedynym rozwiązaniem staje się więc leczenie w zamkniętym ośrodku, które pomoże odzyskać kontrolę nad własnym życiem i ułatwi powrót do codzienności.

Czas decyzji- leczenie w prywatnym ośrodku jako szansa dla uzależnionych

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień Częstochowa, czy taki sam ośrodek znajdujący się w każdym innym mieście w Polsce, traktowany jest jako ostatnia szansa. Jest to podejście jak najbardziej słuszne, gdyż tego typu ośrodki stworzone zostały dla osób, które przez toczący je nałóg straciły kontrolę nad własnym życiem. Niemniej jednak nie każdy uzależniony z łatwością podejmuje decyzję o konieczności leczenia. Wynika to z faktu, że ciężko zaakceptować fakt odnośnie tego, że dana substancja w całości przejęła kontrolę nad jego życiem i świadomością. Jeśli bliscy więc decydują się na pomoc i chcą wesprzeć uzależnionego, zamiast podejmować samodzielne kroki, powinni pomóc mu w podęciu decyzji o konieczności leczenia. W większości wypadków, jedynie profesjonalna pomoc i wsparcie jest wstanie uświadomić uzależnionemu, że najwyższy czas wziąć własne życie we własne ręce.

Leczenie uzależnień to proces wieloetapowy

Leczenie uzależnień Stalowa Wola czy gdziekolwiek indziej to proces złożony i wieloetapowy. Choć w sidła nałogu można wpaść w niezwykle krótkim czasie, to wyjście z niego, nie będzie już tak proste i oczywiste. Uzależnieni, którzy pewni są swojej decyzji odnośnie leczenia i rzeczywiście są gotowi zrobić wszystko, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem, powinni być więc przygotowani na długoterminowy wysiłek. Niemniej jednak muszą być oni także świadomi tego, że od ich zaangażowania i woli walki, zależy ich własny sukces. Wsparcie terapeutów i psychologów może tylko ich pokierować i wspierać w tej trudnej walce. Jednocześnie finalne decyzje i działania, leżą już w gestii osób borykających się z nałogami. Warto więc zadbać o odpowiednie podejście i motywację do leczenia.

Materiał Partnera