Czym jest recepta online i jak ją uzyskać?

Czym jest recepta online i jak ją uzyskać?

Recepty elektroniczne pojawiają się dziś coraz częściej, zastępując tradycyjne ich formy. Czym właściwie jest recepta online i jak można ją uzyskać? Czy wystawianie recept elektronicznych jest legalne? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Recepta online- czym jest?

Recepta online w zasadzie niczym nie różni się od standardowej recepty wypisywanej podczas wizyty u lekarza. Różnicą jest jednak sposób jej uzyskiwania. W przypadku recepty online, do jej uzyskania nie musisz wychodzić z domu. Cały proces odbywa się wygodnie, za pośrednictwem Internetu. Możesz skorzystać z tej opcji w sytuacji, gdy np. potrzebujesz recepty na przyjmowane stale leki czy w sytuacji grypy bądź przeziębienia. Nie musisz stać w kolejce, siedzieć na poczekalni wśród innych chorych. Wystarczy zaledwie 15 minut, by otrzymać receptę, a następnie wygodnie zrealizować ją w każdej aptece.

Jak uzyskać receptę online?

Recepta elektroniczna może być uzyskana podczas wizyty w gabinecie lekarskim, ale także podczas konsultacji w trybie online. Wystarczy skontaktować się z przychodnią i umówić się na teleporadę. Można to zrobić także za pośrednictwem formularza internetowego. Lekarz podczas rozmowy zbierze konieczny wywiad i na podstawie zgłaszanych symptomów, zaleci najbardziej optymalne sposoby leczenia. Ważne jest, by poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych stale lekach. Po podjęciu przez lekarza decyzji, wystawiona zostaje recepta elektroniczna. Chory otrzyma kod recepty, który pozwoli na jej zrealizowanie. Jeżeli chory posiada Internetowe Konto Pacjenta, kod recepty otrzyma za pośrednictwem wiadomości SMS bądź e-mail. Co ważne, receptę online można otrzymać przez 7 dni w tygodniu. Nie ma znaczenia, czy Twój lekarz prowadzący obecnie przyjmuje pacjentów. Konsultację zawsze można odbyć u innego lekarza, a dostęp do niego możliwy jest również w niedzielę i święta.To znaczące zabezpieczenie na wypadek nagłych stanów i dolegliwości wymagających konsultacji.

Jak zrealizować receptę online?

Receptę online możesz zrealizować w dowolnej aptece, zupełnie tak samo, jak standardową receptę. Wystarczy, ze podasz otrzymany kod recepty, który widnieje także w systemie. Recepta online może zostać zrealizowana w całości bądź częściowo, ale konieczne jest zachowanie terminu ważności. Standardowo, termin ten wynosi 30 dni od daty wystawienia recepty. Wyjątkiem są tu antybiotyki- recepta na nie ważna jest zaledwie 7 dni- oraz leki wytwarzane specjalnie dla danego pacjenta- w ich przypadku czas na realizację recepty to 120 dni od daty jej wystawienia. Ważną informacją jest także fakt, że jeżeli na jednej recepcie mamy kilka różnych leków, istnieje możliwość wykupienia ich w różnych aptekach.

E-recepta- czy warto?

Wiesz już, jak uzyskać receptę online. Pozostaje pytanie, czy w ogóle warto? W czym taka recepta jest lepsza od recepty tradycyjnej? E-recepta to w gruncie rzeczy dokładnie to samo, co recepta w tradycyjnej formie. Różnica polega tu przede wszystkim na sposobie jej wystawienia. E-receptę możesz uzyskać bez wychodzenia z domu, a to o wiele wygodniejszy sposób niż stacjonarna wizyta u lekarza. Może się zdarzyć, że mimo podjęcia konsultacji online, lekarz nie wystawi pacjentowi recepty. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy lekarz zdecyduje, że konieczna jest konsultacja lekarska bądź zleci badania szczegółowe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lekarz ma prawo odmówić wystawienia e-recepty. Dzięki korzystaniu z Internetowego Konta Pacjenta, wszystkie wystawione e-recepty zebrane są w jednym miejscu, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Materiał zewnętrzny

Podobało się? Pokaż znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *