Jak polepszyć smak kawy parzonej w domu?

Jak polepszyć smak kawy parzonej w domu?

Zależy Ci na tym, aby przygotowywać możliwie najlepszą kawę we własnym zaciszu domowym? Chcesz uzyskać wyjątkowy smak esencji jak z prawdziwej kawiarni? Poznaj sposoby, dzięki którym polepszysz smak kawy i sprawisz, że jej aromat doskonale pobudzi kubki smakowe. 

Kawa – jaką ją przyrządzić? 

Istnieje wiele metod na przygotowywanie kawy. Z tego względu wyróżnia się również sporo czynników, które mogą polepszyć lub zepsuć jej smak. Ostateczne preferencje należy oczywiście dobrać do własnych potrzeb, jednak trzeba liczyć się z tym, że aby uzyskać możliwie najlepszy aromat esencji, należy wykorzystać wysokiej jakości produkty. Dotyczy to zarówno mieszanki, za pomocą której wydobywane będzie espresso, jak i samego sprzętu służącego do parzenia. Istotne są także inne kwestie związane z samym rytuałem przygotowywania napoju, jak i te, związane z wyborem miejsca na przechowywanie ziaren. Wszystkie te czynniki warto uwzględnić w momencie, gdy chce się wydobyć z kawy maksymalny aromat i smak oraz przygotować ją tak, aby przypominała napój z ulubionej kawiarni.

Co wpływa na smak kawy?

Rodzaj wykorzystanej mieszanki

Należy pamiętać, aby wybierać wyłącznie sprawdzone mieszanki, które charakteryzują się wysoką jakością. Dobrze jest kupować produkty, które na etykiecie mają umieszczone takie informacje jak kraj pochodzenia, datę wypalenia ziaren, region ich pochodzenia oraz wysokość uprawy. Istotne są również takie elementy jak metoda obróbki czy profil smakowy. Kawę dobrze jest kupować w branżowych sklepach, gdzie w doborze odpowiedniej mieszanki pomagają wyspecjalizowani bariści. Jednym z takich miejsc jest Cafe Silesia. W ofercie znajdują się produkty o najwyższej jakości, które wykorzystywane są zarówno w przestrzeniach domowych, jak i cenionych lokalach gastronomicznych. 

Temperatura wody oraz gramatura mieszanki

W trakcie parzenia kawy niezwykle ważnymi parametrami są wysokość temperatury wody służącej do przygotowywania napoju, ilość oraz stopień zmielenia ziaren. Mieszanki nie należy zalewać wrzątkiem, ponieważ w takim przypadku może ona stracić wszystkie korzystne właściwości. Najlepiej, jeśli temperatura wynosi od 92 do 96 stopni Celsjusza. Na moc i smak esencji wpływa to, w jaki sposób oraz kiedy mielone są ziarna kawowca. Dobrze jest kupować kawę ziarnistą, która umożliwia rozdrobnienie substancji tuż przed jej podaniem. To pozwala na zachowanie jej odpowiedniego smaku i aromatu. Należy również pamiętać, że gramatura kawy nie powinna być ani za duża, ani za mała. Profesjonalni bariści stosują się najczęściej do zasady, iż na ok. 100 mililitrów wody powinno przypadać 6-7 gramów kawy zmielonej. 

Przechowywanie kawy ziarnistej

Kawa ziarnista umożliwia wydobywanie z esencji możliwie największej ilości doskonałego, pobudzającego aromatu. Warto jednak podkreślić, że jeśli nie zużywa się całej mieszanki w trakcie jednego parzenia napoju, to należy ją odpowiednio szczelnie zamknąć. Istotne jest również przechowywanie produktu w dość ciemnym miejscu bez dostępu do słońca. Najlepiej trzymać ją w oryginalnym opakowaniu lub z pudełkiem ze specjalnym wentylem umożliwiającym przepływ powietrza z paczki na zewnątrz. Dzięki temu mieszanka nie zwietrzeje i zachowa swój aromat na dłuższy czas. Warto również zwrócić uwagę na sposób przygotowania napoju, szczególnie dobrym wyborem będą ekspresy Jura, dzięki którym możliwe będzie przygotowanie w domu cappucino jak z kawiarni.

W trakcie przygotowywania kawy warto zadbać o precyzję. Nie należy robić tego z pośpiechem, gdyż tylko w momencie odpowiedniego nakładu czasu, można wydobyć z ziaren najlepsze właściwości zarówno smakowe, jak i zdrowotne.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *