Sposoby na oszczędzanie – 9 pomysłów

Sposoby na oszczędzanie – 9 pomysłów

Początek roku to zawsze okres postanowień i wyznaczania celów na nadchodzący rok. Zapewne dla wielu z nas jednym z takich postanowień jest regularne oszczędzanie pieniędzy. Co jednak zrobić kiedy nie wiesz, od czego zacząć? Prezentujemy kilka prostych do wprowadzenia od zaraz zasad, dzięki którym stan Twojego konta w banku przestanie maleć.

1. Przygotuj się do zakupów spożywczych

Trochę pracy przed pójściem do sklepu spożywczego może pomóc Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy. Sprawdź dokładnie, czego brakuje i zrób listę zakupów, aby uniknąć kupowania pod wpływem impulsu czegoś, czego nie potrzebujesz. Możesz też przygotować się i użyć kuponów i programów lojalnościowych, aby zmaksymalizować swoje oszczędności podczas zakupów. Doskonałą radą jest też solidne najedzenie się przed zakupami, pusty żołądek na zakupach to proszenie się o kupowanie „oczami” zbędnych produktów.

2. Odróżniaj pragnienia od realnych potrzeb

Jasne, że nowy telewizor to fajna sprawa, ale czy naprawdę potrzebujesz kupować nowy? Jeśli nowy nadal działa sprawnie, może warto się wstrzymać? Ograniczenie wydawania pieniędzy na rzeczy dopiero wtedy, kiedy to konieczne, to świetna zasada pozwalająca na duże oszczędności.

3. Ogranicz zamawianie posiłków do domu i jedzenie na mieście

Nawet jeśli posiłek nie jest drogi, częste zamawianie go może poważnie uszczuplić Twój miesięczny budżet. Pizza za 25 zł dwa razy w miesiącu będzie Cię kosztować 650 zł rocznie!

4. Śledź swoje wydatki

Jeśli wiesz, na co idą Twoje pieniądze, łatwiej będzie Ci wprowadzić zmiany, jeśli zajdzie taka potrzeba. Spróbuj przez tydzień lub dwa korzystać z gotowych arkuszy, lub aplikacji kontrolujących wydatki, a szybko zauważysz, którędy uciekają Ci pieniądze.

5. Oszczędzaj regularnie

Niech część Twojej wypłaty będzie bezpośrednio wpłacana na konto oszczędnościowe lub ustaw automatyczny przelew każdego miesiąca z na konto oszczędnościowe. Najlepiej stworzyć dedykowane konto i nie brać do niego karty płatniczej. Szybko uzbiera się tam górka z oszczędnościami.

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na odłożenie większej kwoty jest zwiększenie dochodów. Zajrzyj w swój grafik pracy, może dasz radę wziąć dodatkowe zlecenie, albo zostać po godzinach co jakiś czas?

6. Spróbuj obniżyć swój rachunek za prąd

Wyłączaj urządzenia i światła, kiedy nie są potrzebne. Kup energooszczędne żarówki. Kiedy możesz, włóż sweter, zamiast włączać ogrzewanie. Proste i małe kroki zebrane w całość zrobią różnicę.

7. Ogranicz zakupy online

Utrudniaj sobie robienie zakupów w sieci. Zamiast zapisywać swoje dane w formularzu sklepu, zmuszaj się do wprowadzania adresu wysyłki przy każdym zamówieniu. Nie podpinaj swojej karty do sklepu lub aplikacji. Prawdopodobnie będziesz robić mniej zakupów pod wpływem impulsu.

8. Anuluj niepotrzebne subskrypcje

Usuń zaznaczenie opcji automatycznego odnawiania na wszystkich subskrypcjach, z których nie korzystasz regularnie. Jeśli płacisz np. za Netflixa rozważ przejście na mniejszy pakiet. Płacenie za usługę 4K kiedy oglądasz filmy na laptopie, to nie jest najlepszy pomysł. Może wystarczy pakiet Full HD?

9. Spakuj swój lunch

Oczywistą wskazówką dla oszczędzania pieniędzy jest znalezienie codziennych oszczędności. Jeśli kupowanie lunchu w pracy kosztuje 20 zł, ale przygotowanie go samemu kosztuje 10 zł, to w ciągu roku można oszczędzić ponad 2500 zł.

Materiał Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *