Zawody, w których konieczne jest odbycie badań psychologicznych
Badania wstępne i okresowe obowiązują każdego pracownika, bez względu na jego staż czy stanowisko. Przeprowadza je lekarz medycyny pracy z odpowiednimi uprawnieniami, a pierwszy raz trzeba się do niego udać przed podpisaniem umowy. Celem tych badań jest wykluczenie sytuacji, w których pracownik ze względów zdrowotnych będzie bardziej od innych narażony na wypadek czy chorobę. W niektórych zawodach niezbędne są też badania psychologiczne.
Dlaczego badania psychologiczne są ważne?
Wykonywanie pracy w wielu zawodach wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wynika ona między innymi z obsługi ludzi, ale też z posługiwania się niebezpiecznymi narzędziami czy materiałami. Do takich zalicza się np. broń, z którą na co dzień obcują policjanci i żołnierze. Brak odpowiednich predyspozycji i skłonności do dominowania mogłyby budzić u takich osób poczucie władzy, prowadząc do użycia pistoletu czy karabinu w nieuzasadnionych sytuacjach.
Odporność psychiczną powinny też mieć osoby, które nieustannie pracują w ogromnym stresie. Do tej grupy zaliczają się np. piloci dużych samolotów pasażerskich. Nie tylko bowiem odpowiadają oni za bezpieczne przewiezienie pasażerów, ale też muszą sprostać często nieoczekiwanym i trudnym sytuacjom. Badania psychologiczne pozwalają potwierdzić mocne i słabe strony potencjalnego pracownika. Dzięki temu pracodawca zyskuje gwarancję, że w sytuacji kryzysowej nie ulegnie on panice i nie doprowadzi do katastrofy.
W jakich zawodach obowiązują badania psychologiczne?
Obowiązkowa wizyta w gabinecie psychologa, który zajmuje się medycyną pracy, nie jest kwestią wyboru czy decyzją pracodawcy.Listę zawodów, w których one obowiązują, ustala bowiem rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzajów prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. W aktualnym rozporządzeniu znajduje się aż 36 takich zawodów. Na badanie do NZPiSOZ Medan powinni się udać przyszli:
- zawodowi kierowcy,
- piloci morscy
- piloci samolotów,
- pracownicy służb mundurowych (wojsko, policja),
- kontrolerzy ruchu,
- maszyniści,
- sędziowie i prokuratorzy,
- pracownicy korzystający z broni służbowej,
- pracownicy pracujący z materiałami wybuchowymi.
Badania psychologiczne nie są takie same w każdym przypadku, gdyż specjalista ukierunkowuje je zależnie od zawodu. Pomimo to jednak zawsze składają się z części testowej i praktycznej. Pierwsza pozwala określić typ osobowości przyszłego pracownika. W drugiej są oceniane reakcja na stres, koordynacja wzroku i słuchu. Podsumowaniem badań jest rozmowa z psychologiem.
Materiał Partnera