Co można nadać w paczce, która ma zostać wysłana samolotem?

Co można nadać w paczce, która ma zostać wysłana samolotem?

Nadanie przesyłki kurierskiej za granicę, praktycznie w dowolne miejsce na świecie nie stanowi problemu. Główną bariera bywa jedynie cena takiej usługi, która jest wyższa nie tylko ze względu na odległość, ale również za sprawą wykorzystania transportu lotniczego. Co można nadać w paczce, która będzie transportowana przez firmę kurierską samolotem? Jakie są dopuszczalne wymiary takich przesyłek?

Jakie przedmioty nie mogą być wysłane drogą lotniczą?

Z punktu widzenia użytkownika zamawianie transportu międzynarodowego nie różni się zbytnio od przesyłek krajowych. W formularzu nadawczym wystarczy umieścić zagraniczny adres. Standardowe paczki zazwyczaj pokonują międzynarodowe trasy drogą lotniczą. Z kolei droga morska, podobnie jak kolejowa jest zarezerwowana głównie dla dużych gabarytów i kontenerów. Lista przedmiotów, które można nadać za granicę drogą lotniczą jest bardzo szeroka, dlatego łatwiej wspomnieć o przedmiotach, których nie można wysłać w ten sposób.

Z oczywistych względów w grę nie wchodzi przewóz materiałów niebezpiecznych i zabronionych. Należą do nich chemikalia, przedmioty łatwopalne i radioaktywne, materiały wybuchowe oraz silne magnesy. Na liście znajdują się także baterie litowo-jonowe, produkty farmaceutyczne, gaśnice oraz aerozole.

Dodatkowo kurierzy w przypadku przesyłek lotniczych stosują dokładnie te same zasady, jak w przypadku przesyłek krajowych. Listę przedmiotów zakazanych można zatem rozszerzyć o:

  • przedmioty wartościowe, takie jak dzieła sztuki i wyroby jubilerskie, 
  • żywe zwierzęta,
  • części samochodowe posiadające płyny, 
  • żywność, 
  • alkohole i używki.

W razie wątpliwości warto zapoznać się z regulaminem przewoźnika oraz z prawem obowiązującym w kraju docelowej wysyłki – często jest tam zakazane wwożenie tego, co u nas jest normą. Ponadto przesyłki wysyłane poza teren Unii Europejskiej mogą podlegać ocleniu.

Jakie są dopuszczalne wymiary paczek i palet wysyłanych samolotem?

W transporcie lotniczym występują także odrębne ograniczenia dotyczące wymiarów przesyłek. Kluczową rolę odgrywa wysokość ze względu na konstrukcję ładowni samolotu. Najczęściej w lotach na trasach europejskich maksymalna wysokość paczki to 75 cm. W przypadku lotów transatlantyckich wysokość maksymalna zwiększa się do 160 cm. Jeśli jednak transport odbywa się samolotem typu cargo, maksymalna wysokość wzrasta do aż 220 cm.

Przesyłki niepaletowe charakteryzują się maksymalnymi wymiarami wynoszącymi 120 × 80 × 80 cm oraz wagą do 70 kg. Przesyłki paletowe mogą ważyć do jednej tony i przyjmować maksymalne wymiary 120 × 100 × 160 cm. Nadając przesyłkę paletową trzeba pamiętać, że niektóre kraje mają swoje własne wymagania co do rozmiaru palet. Warto sprawdzić je przed nadaniem, aby uniknąć późniejszych nieporozumień.

Ile trwa transport przesyłek drogą lotniczą?

Transport drogą lotniczą jest dość szybki. Przy sprzyjających warunkach nadawca może liczyć na to, że paczka dotrze do adresata w ciągu dwóch dni roboczych od jej nadania. Oczywiście wiele zależy od destynacji. Wysyłając przesyłkę drogą lotniczą na drugi koniec świata należy zarezerwować więcej czasu – nawet tydzień.

Jak zaoszczędzić na paczkach wysyłanych samolotem?

Wysyłka paczek drogą lotniczą jest stosunkowo mało popularna ze względu na jej wysokie koszty w porównaniu do przesyłek krajowych. Zdarza się jednak, że nadawca nie ma innego wyjścia, bo zależy mu na szybkim dostarczeniu przesyłki. Wówczas warto porównać jak najwięcej ofert, w czym bardzo pomocna jest platforma logistyczna Apaczka.pl. Obsługuje ona zarówno przesyłki krajowe, jak i zagraniczne.

Zasada działania jest prosta – użytkownik w jednym miejscu uzyskuje po wypełnieniu formularza dostęp do ofert wielu przewoźników, spośród których może wybrać tę najtańszą, korzystając z dodatkowego rabatu. Usługa jest realizowana przez kuriera na standardowych zasadach, dokładnie w taki sam sposób, jak zamawiana bezpośrednio. Z oferty korzystają klienci indywidualni oraz biznesowi, między innymi e-sklepy, które mogą w ten sposób zautomatyzować realizację zamówień.

Więcej na temat zasad działania platformy logistycznej można przeczytać na stronie: https://www.apaczka.pl/.

Materiał Partnera