5 wskazówek, jak radzić sobie z toksyczną teściową

5 wskazówek, jak radzić sobie z toksyczną teściową

Wiele osób przyznaje, że ma trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z teściami, jednak posiadanie toksycznej teściowej może być szczególnie uciążliwe, jeśli chodzi o równoważenie relacji z małżonkiem.

Oto 5 prostych wskazówek, które mogą pomóc umieścić cię na szczęśliwszej i zdrowszej ścieżce, gdy masz do czynienia z toksyczną teściową.

Nie musisz lubić swojej teściowej, ani nawet się z nią przyjaźnić

Ustal jasne granice ze swoim współmałżonkiem. Daj mu do zrozumienia, że może utrzymywać relacje z matką bez angażowania ciebie. W ten sposób pozbędziesz się presji, by zadowolić teściową; istnieje szansa, że ona również nie chce być twoją przyjaciółką. Jeśli twój współmałżonek nieustannie wpycha cię w niewygodne sytuacje, daj mu jasno do zrozumienia, że przyjaźń nie jest koniecznością i że nie masz nic przeciwko temu, by utrzymywał relacje lub robił rzeczy, w które cię nie angażuje. 

Przestań się starać, aby ją zadowolić

Prawda jest taka, że prawdziwie toksyczna teściowa nigdy nie będzie szczęśliwa. Czy zdarza ci się planować imprezy, zapraszać ją na przyjęcia, uczestniczyć w świętach, kolacjach i urodzinach tylko po to, by się pojawiła i zepsuła ci zabawę? Jeśli znajdujesz się w sytuacjach, w których teściowa rujnuje ekscytujące i zabawne wspomnienia, czas zrobić krok do tyłu i zdać sobie sprawę, że może nie powinno jej tam być w ogóle. Porozmawiaj ze swoim współmałżonkiem i daj mu do zrozumienia, że nie chcesz spędzać szczęśliwych chwil próbując zadowolić nieprzyjemną osobę; najprawdopodobniej jemu też to przeszkadza.

Może ona przedkładać swój egoizm nad szczęście dziecka

Smutno jest wyobrazić sobie matkę, która nie chce szczęścia dla swojego dziecka, zwłaszcza gdy stworzyło ono z tobą tak piękne i udane życie i rodzinę. Niestety, jest to zbyt częste. Radzenie sobie z egoizmem, który towarzyszy toksycznej teściowej, to ciągłe współczucie dla współmałżonka, ponieważ on również ma do czynienia z efektami toksycznej matki.

Trudno jest człowiekowi uświadomić sobie, że jego matka nie jest zainteresowana jego szczęściem, zwłaszcza gdy jest tak dumny z życia, które z tobą zbudował. Pozwalając mu radzić sobie i smucić się z powodu braku emocjonalnie obecnej i kochającej matki, daje ci możliwość nawiązania więzi i zrozumienia. Ocena roli, jakiej potrzebuje lub nie potrzebuje w waszym wspólnym życiu, może być kluczowa.

Stwórz dystans, fizyczny lub emocjonalny

Stworzenie dystansu w każdym toksycznym związku może złagodzić napięcie. Dystans emocjonalny i fizyczny może być bardziej powiązany niż ci się wydaje. Po prostu opuszczając obiad tworzysz granice. Nie bycie dostępnym na każde zawołanie jest dobrą rzeczą w toksycznym związku, ponieważ daje jej do zrozumienia, że nie jest już jedyną ważną osobą w życiu twojego współmałżonka. Nie czuj się winna, że nie odbierasz każdego telefonu.

Wybacz jej

Przestań rozwodzić się nad przeszłością. Tylko dlatego, że wybaczyłaś jej za zranienie cię, nie oznacza, że musi być częścią twojego życia. Przebaczenie jej pozwoli ci uniknąć kłótni z małżonkiem i da ci spokój, że zrobiłaś to, co do ciebie należało. Przebaczenie może być trudną drogą do przebycia i jest czymś, co wymaga wiele rozwagi i przemyślenia. Jeśli przebaczenie teściowej za rzeczy, które zrobiła, może pomóc twojemu małżeństwu, warto spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *