Operacyjne i nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Operacyjne i nieoperacyjne leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to bardzo uciążliwe i niestety dość powszechnie występujące schorzenie. Nieleczone może doprowadzić do całkowitego unieruchomienia dłoni, dlatego osoby, które zauważają u siebie charakterystyczne symptomy mogące świadczyć o tej chorobie, powinny jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Obecnie dysponujemy kilkoma, skutecznymi metodami walki z tą chorobą, a wybór konkretnej z nich zależy od stopnia jej zaawansowania oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Nieoperacyjne leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie

Zespół cieśni nadgarstka to choroba, którą wywołują ciągłe, powtarzalne ruchy dłoni. Cierpią na nią głównie osoby, których codzienna praca jest związana z dłońmi – muzycy grający na instrumentach, pisarze, sekretarki, a także fryzjerzy i osoby pracujące na taśmie w fabryce. Co ciekawe, na zespół cieśni nadgarstka bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. Cieśni nadgarstka sprzyjają także przebyte urazy w obrębie dłoni – złamania, zwichnięcia, a także choroby reumatyczne. Zespół cieśni nadgarstka daje dość charakterystyczne objawy – ból w okolicy nadgarstka, mrowienie i drętwienie palców, osłabienie chwytu dłoni oraz utrudnienie wykonywania precyzyjnych ruchów dłoni.

Metodę leczenia zespołu cieśni nadgarstka dobiera się w zależności od czasu trwania i stopnia zaawansowania choroby. Pacjenci, którzy mają łagodne i umiarkowane objawy, są najczęściej kierowani na fizjoterapię. Leczenie może także obejmować zastrzyki z glikokorykosteroidów lub inne zabiegi lecznicze, w tym ćwiczenia z zakresu jogi i ultradźwięki. Jeśli zabiegi przyniosą widoczną poprawę, nie ma potrzeby dalszego leczenia. Jeśli natomiast leczenie nieoperacyjne okaże się niewystarczające, osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka są kierowane na operację.

zespol ciesni nadgarstka

Operacyjne leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie

Operacja cieśni nadgarstka jest uznawana za najskuteczniejszą metodę walki z tym dokuczliwym schorzeniem. Daje 100% szans na wyleczenie oraz pozwala na przywrócenie pełni funkcji dłoni dotkniętej tym problemem. Co istotne, operacyjne leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie daje trwałe rezultaty i w większości przypadków pozwala na wyeliminowanie problemu raz na zawsze. Nic więc dziwnego, że jest to metoda najbardziej zalecana przez lekarzy oraz jedyna, którą wykonuje się w zaawansowanym stadium choroby.

Operacyjne leczenie cieśni nadgarstka w Krakowie polega na odbarczeniu cieśni kanału nadgarstka. Przeprowadza się je poprzez wykonanie na linii dłoni niewielkiego, ok. 4-5 centymetrowego nacięcia. Odsłania ono kanał nadgarstka i pozwala lekarzowi na usunięcie wszystkich znajdujących się w nim patologii tkankowych, które powodują problemy z funkcjonowaniem dłoni. Jeśli natomiast przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk ze strony więzadła poprzecznego, zostaje ono przez lekarza przecięte. Zabieg kończy się zszyciem rany oraz założeniem opatrunku. Wbrew pozorom, operacyjne leczenie cieśni nadgarstka nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym. Po jego wykonaniu pacjent może udać się do domu. Tylko w niektórych przypadkach dłoń zostaje usztywniona. Powrót do pełnej sprawności następuje natomiast w ciągu 3-4 tygodni.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem Czas na Zdrowie oferującym skuteczne leczenie cieśni nadgarstka Kraków.

Materiał partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *