Zapalenie oka – czym się charakteryzuje i jak je leczyć?

Zapalenie oka – czym się charakteryzuje i jak je leczyć?

Choroby oczu mogą przytrafić się każdemu – bez względu na wiek, płeć, czy stan zdrowia. Jedną z tych przypadłości jest zapalenie oka, często określane również jako zapalenie spojówek. Dlatego też podpowiadamy, czym objawia się ta choroba oraz jak ją leczyć.

Co to jest zapalenie oka?

Zapalenie oka powszechnie określane również jako zapalenie spojówek to bardzo często występujący rodzaj choroby oczu. Jest to bowiem stan zapalny przezroczystej błony śluzowej, która znajduje się w oku. Przypadłość ta pojawia się zarówno wśród dzieci, dorosłych, jak i osób starszych, a towarzyszące mu objawy potrafią dość mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Zapalenie spojówek – objawy

Przypadłość ta objawia się zaczerwienieniem wewnętrznej błony oka, czyli spojówki. Poza stanem zapalnym, zapalenie oka objawia się również łzawieniem i swędzeniem. Objawów tych nie należy lekceważyć – tak jak inne choroby oczu, zapalenie spojówek może prowadzić do występowania powikłań, a w tym przypadku do stanu obrzmienia i wydzielania się z oka wodnistej, lepkiej wydzieliny.

Zapalenie oka – rodzaje

Podobnie jak i inne choroby oczuzapalenie spojówek może być spowodowane bakteriami, wirusami, grzybami, a coraz częściej także i alergenami. W zależności od przyczyny występowania tej choroby wyróżnia się:

  • Bakteryjne zapalenie spojówek – zwykle pojawia się jednocześnie na obu oczach, a jego cechą charakterystyczną jest wydzielina ropna, która niekiedy prowadzi do sklejenia się powiek i uniemożliwia ich otworzenie. Ponadto towarzyszy mu przekrwienie i obrzęk spojówek. Ma gwałtowny przebieg, a jego leczenie wymaga konsultacji z lekarzem.
  • Wirusowe zapalenie spojówek – często jest następstwem infekcji górnych dróg oddechowych, jakie zdarzają się w okresie jesienno-zimowym. Objawia się swędzeniem oka, obrzękiem oraz obfitym łzawieniem wydzieliną ropną. Niekiedy towarzyszy mu także silny ból oka i światłowstręt. Ten rodzaj choroby oczu rozwiązanie stopniowo i po kilku dniach może przenieść się na drugie oko. O dzięki nie wymaga jednak interwencji lekarskiej, ponieważ z reguły mija samoistnie.
  • Alergiczne zapalenie spojówek – jest spowodowane ekspozycją na alergeny. Towarzyszy mu silne swędzenie oraz przekrwienie. Może mieć charakter przewlekły i pomimo stosowania leków przeciwhistaminowych, co roku powracać np. na wiosnę w porze pylenia roślin.

Zdecydowanie rzadziej spotyka się grzybicze zapalenie spojówek, które zwykle jest spowodowane długotrwałym przyjmowaniem antybiotyków.

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Choroby oczu potrafią utrudnić życie codziennie, dlatego też nie należy ich bagatelizować. Zwłaszcza jeżeli zapalenie oka spowodowane jest bakteriami, ponieważ wymaga ono natychmiastowego podania antybiotyku. Poleca się zatem wizytę u okulisty, który przepisze pacjentowi antybiotykowe krople do oczu. Z kolei wirusowe zapalenie spojówek zwykle przechodzi samoistnie. Jeśli jednak jego objawy bardzo dają się we znaki, może ono wymagać podania leków przeciwwirusowych, maści lub kropli do oczu. Z kolei w wyniku zapalenia wywołanego grzybicą konieczne będzie zastosowanie leków przeciwgrzybiczych, takich jak maść lub krople do oczu.

Jak unikać zapalenia spojówek?

Na końcu warto również wspomnieć o profilaktyce, która pomoże uniknąć zapalenia oka. Ogromne znaczenie ma właściwa higiena, a dokładniej mówiąc częste mycie rąk oraz niedotykanie oczu brudnymi dłońmi. W przypadku alergików zaleca się natomiast unikanie alergenu wywołującego stan zapalny oka. Ponadto warto również pomyśleć o przeprowadzeniu odczulania.  

Materiał Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *