Jak funkcjonuje system doradztwa rolniczego w Polsce?

Jak funkcjonuje system doradztwa rolniczego w Polsce?

W naszym kraju przedsiębiorcy realizują się w wielu sektorach gospodarki, aczkolwiek niezależnie od rozwoju świata, stałą, dużą popularnością cieszy się rolnictwo. To z jednej strony powód do radości. Z drugiej natomiast, to wyzwanie w różnych aspektach, w tym między innymi skutecznej edukacji. W tym celu funkcjonuje w Polsce tak zwany system doradztwa rolniczego. Na czym on polega? Kto może z niego skorzystać?

Nauka, nauka i jeszcze raz nauka

Można by rzec, że doradztwo rolnicze opiera się głównie na – jak sama nazwa wskazuje – doradzaniu w zakresie rolnictwa. To jednak nie do końca prawda, ponieważ w tym przypadku słowo klucz to edukacja. Doradztwo rolnicze to eksperci i wykwalifikowane osoby przekazują różnego rodzaju zasady i reguły w celu podnoszenia kompetencji oraz zdobycia specjalistycznej wiedzy. Dzielą się specjalnymi metodami działań, których stosowanie niesie za sobą szereg korzyści. Ponadto można dowiedzieć się dużo o nowoczesnych formach pracy. Poznawanie technologii to niezwykle ważny aspekt w dzisiejszym świecie.

Co tworzy system doradztwa rolniczego?

W Polsce doradztwo rolnicze jest rozwinięte na całkiem wysokim poziomie, aczkolwiek nie zawsze tak było. Do 2007 roku tego typu edukacja była prowadzona tylko w zakresie państwowym lub społecznym. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W każdym województwie znajdują się Ośrodki Doradztwa Rolniczego, nazywane w skrócie WODR. Należy również wyróżnić CDR, czyli Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Oprócz tego funkcjonują liczne izby rolnicze oraz prywatne firmy. Każda z nich musi posiadać specjalną akredytację uzyskaną od Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ma to na celu zagwarantowanie wysokiego poziomu merytorycznego przekazywanej wiedzy.

Liczne szkolenia

Dzięki doradztwu rolniczemu prowadzone są różnorodne szkolenia. Dzięki nim nie tylko można zyskać wiele cennych umiejętności, ale również zwiększać świadomość dotyczącą ochrony środowiska i tym podobnych zagadnień. W końcu nie od dziś względy ekologiczne mają bardzo istotne znaczenie w sektorze bezpośrednio eksploatującym naturę, jakim jest rolnictwo. Do zdobycia są certyfikaty świadczące o pozytywnym ukończeniu danych szkoleń, co stanowi potwierdzenie stanu posiadanej wiedzy.

Materiał Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *