Sposoby na bolące i podrażnione gardło – porady

Sposoby na bolące i podrażnione gardło – porady

Ból gardła to jeden z najczęściej występujących objawów przeziębienia, choroby czy przewiania. Bardzo często pojawia się on w okresie zimowym czy jesiennym i nie zawsze musi oznaczać konieczność brania silnych leków. Jak skutecznie poradzić sobie z bólem gardła?

  1. Skąd bierze się bolące gardło?
  2. Sposoby na bolące i podrażnione gardło porady – co zrobić, aby skutecznie sobie pomóc?
  3. Jakie są domowe sposoby na ból gardła?
  4. Kiedy chore gardło może być niebezpieczne?

Zastanówmy się, jakie sposoby na ból gardła mogą okazać się skuteczne.

Skąd bierze się bolące gardło?

Bóle gardła to najczęściej objawy infekcji. Może się jednak zdarzyć, że powodem pojawienia się go jest na przykład wdychanie zbyt suchego powietrza lub zbyt zimnego powietrza. Wśród innych przyczyn bólu gardła wymienić można także alergie, zapalenie jamy ustnej czy zapalenie gardła i obrzęk błony śluzowej, nadmierne oddychanie przez usta i inne.

Sposoby na bolące i podrażnione gardło porady – co zrobić, aby skutecznie sobie pomóc?

Ze względu na to, że podrażnienie gardła jest bardzo uciążliwe i zwyczajnie nieprzyjemne, wiele osób poszukuje sposobów na poradzenie sobie z nim. Każda hurtownia medyczna dysponuje szerokim wachlarzem środków, które mogą łagodzić dyskomfort z nim związany. Dobrze jest zapoznać się z ofertami producentów, którzy proponują nie tylko preparaty przeciwbólowe, ale i stojaki do kroplówek czy inne przydatne środki medyczne. W przypadku, kiedy ból połączony jest z objawami, takimi jak ogólne osłabienie organizmu, gorączka, silny katar czy inne warto idąc się do lekarza, który wskaże, jakie środki należy stosować.

Jakie są domowe sposoby na ból gardła?

Ból gardła nie zawsze oznacza jednak konieczność wizyty u specjalisty. Czasami sprawdzone, domowe sposoby wystarczają, aby sobie z nim poradzić.

Warto spróbować metod takich jak:

  • płukanie gardła wodą z solą – ciepły roztwór soli z wodą ma właściwości przeciwbakteryjne. Pozwala szybko zredukować ból. Warto jednak pamiętać, że płukanie gardła tą mieszanką nie jest przyjemne, dlatego metoda ta może nie sprawdzić się w przypadku dzieci,
  • ciepłe napoje lub ciepły kisiel – pozwalają na nawilżenie gardła i spowalniają postęp choroby,
  • woda utleniona z płynem do płukania jamy ustnej – jest to metoda nie tak skuteczna, lecz pomocna, jeśli nic innego nie ma się pod ręką. Warto jednak podczas płukania gardła tą mieszanką pamiętać, aby jej nie połknąć.

Warto próbować różnych metod, aby znaleźć ten, który łagodzi ból gardła najlepiej.

 Kiedy chore gardło może być niebezpieczne?

Czasami, w przypadku bólu gardła nie wystarcza dbałość o jego właściwe nawilżenie czy odkażanie. Ignorowanie przewlekłego dyskomfortu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego jeśli objawy nie mijają, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Materiał zewnętrzny

Podobało się? Pokaż znajomym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *