Co to znaczy być osobą niebinarną?

Co to znaczy być osobą niebinarną?

Niebinarna tożsamość płciowa to tylko jeden z terminów używanych do opisania osób, które doświadczają tożsamości płciowej, która nie jest ani wyłącznie kobietą ani mężczyzną lub znajduje się pomiędzy lub poza obiema płciami. Osoby niebinarne mogą identyfikować się jako genderfluid, agender (bez płci), genderqueer lub zupełnie inaczej.

Wszystkie osoby niebinarne są włączone do szerokiej kategorii osób transpłciowych, chociaż niektóre osoby niebinarne mogą nie czuć się komfortowo identyfikując się jako takie, ponieważ bycie osobą transpłciową było historycznie wąsko definiowane jako wymagające przemieszczania się pomiędzy binarnymi płciami. Przekonanie, że osoby transpłciowe muszą przejść na “przeciwną” płeć, jest szczególnie silne i problematyczne w środowisku medycznym.

Co to jest tożsamość płciowa?

Tożsamość płciowa osoby to jej wewnętrzne poczucie, że jest kobietą, mężczyzną lub osobą spoza układu binarnego. Osoby cispłciowe to te, których tożsamość płciowa jest taka sama jak płeć przypisana im przy urodzeniu. Z drugiej strony, transpłciowość jest terminem zbiorczym używanym do opisania “pełnego zakresu osób, których tożsamość płciowa nie jest zgodna z tym, co jest typowo związane z ich płcią przypisaną przy urodzeniu”.

Tożsamość płciowa różni się od ekspresji płciowej. Podczas gdy tożsamość płciowa to wewnętrzne, głęboko zakorzenione poczucie własnego ja, ekspresja płciowa to sposób, w jaki dana osoba zewnętrznie wyraża swoją tożsamość płciową. Należy zauważyć, że ekspresja płci to sposób, w jaki dana osoba prezentuje siebie i może, ale nie musi, odpowiadać jej tożsamości płciowej.

Czym jest binarność płci?

Binarność płci to problematyczne przekonanie, że istnieją tylko dwie płcie, a wszystkie osoby są albo kobietami, albo mężczyznami. Niektórzy mogą argumentować, że istnieją tylko dwie płcie, ale ten argument jest błędny.

Mimo, że kategoryzujemy większość niemowląt do płci męskiej lub żeńskiej, istnieje większa różnorodność niż ta, narzucona kulturowo. Biologia płci jest złożona.

Ponadto, twoje chromosomy nie determinują w pełni twojej anatomii płciowej. Niektórzy ludzie mają chromosomy XY i rodzą się z macicami. Termin dla ludzi, którzy mają mieszankę cech hormonalnych i anatomicznych typowo związanych z męskim lub żeńskim ciałem to interseks.

Kultury na całym świecie uznawały płeć inną niż kobieta i mężczyzna na przestrzeni dziejów. Dopiero teraz tworzymy słownictwo, aby opisać spektrum istniejącej tożsamości płciowej.

Rodzaje płci niebinarnych

Niebinarność to zarówno tożsamość płciowa, jak i ogólny termin opisujący tożsamość płciową inną niż ściśle męska lub kobieca. Choć istnieje wiele rodzajów płci niebinarnych, niektóre z nich są częściej omawiane niż inne. Należą do nich:

  • Agender: Brak określonej tożsamości płciowej lub tożsamość płciowa, która jest neutralna lub nieokreślona. Czasami używane zamiennie z genderless i neutrois.
  • Bigender: Posiadanie dwóch odrębnych tożsamości płciowych, jednocześnie lub naprzemiennie.
  • Genderfluid: Poruszanie się pomiędzy dwiema lub więcej tożsamościami płciowymi.
  • Genderqueer: Ogólne określenie dla osób o niebinarnej tożsamości płciowej. Niektórzy ludzie identyfikują się z nim jako swoją główną tożsamością. Termin ten zawiera obelgę, więc upewnij się, że dana osoba wyraźnie się z nim identyfikuje, zanim go do niej przypiszesz.

Omawianie orientacji seksualnej

Czy zauważyliście kiedyś, że rozmowa o orientacji seksualnej oznacza ujawnienie tożsamości płciowej? Terminy związane z orientacją seksualną są zazwyczaj używane do porównania czyjejś tożsamości płciowej z płcią osób, które są dla danej osoby atrakcyjne. Na przykład, jeśli pociągają cię mężczyźni i identyfikujesz się jako osoba heteroseksualna, twoją płcią jest kobieta.

Chociaż powszechnie uważa się inaczej, osoby niebinarne mogą i identyfikują się jako heteroseksualne, gejowskie i lesbijskie.

Ze względu na to, że tożsamość płciowa wykracza poza binarność, każdy o dowolnej seksualności może być pociągający dla osoby binarnej. Kobieta heteroseksualna może być przyciągana przez osobę niebinarną, jednocześnie afirmując zarówno swoją seksualność, jak i płeć partnera. Płeć jest bardzo indywidualna, więc ludzie, którzy używają tego samego terminu do identyfikacji siebie, mogą mieć różne koncepcje tego, czym jest ich płeć.

Niektóre osoby niebinarne identyfikują się jako kobiety lub mężczyźni. Taka identyfikacja może oznaczać, że ich płeć jest częścią kobiety lub mężczyzny, i/lub że zajmują miejsce społeczne podobne do tego, jakie zajmują mężczyźni lub kobiety. Przykładem tego ostatniego jest osoba niebinarna, której przy urodzeniu przypisano płeć męską, którą pociągają tylko kobiety i która doświadcza transmisoginii (połączenie transfobii i mizoginii, z którymi borykają się kobiety transpłciowe). Wiele osób transpłciowych, które pasują do tej definicji, może i identyfikuje się jako lesbijki.

Podobało się? Pokaż znajomym
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments